İşbirlikçi Sendikacılık Laf Ebeliği İle Örtülemez

 

 

20 Temmuz 2014 tarihli açıklamamızla İşbirlikçi Sarı Sendikanın BEDAŞ'taki oyunlarını açığa çıkarmış ve 10 soru sormuştuk.

Sorduğumuz sorular süreci yaşayan tüm işçilerin zaten bildiği gerçeklerdi. Bizler soruları hafızalar tazelensin diye gündeme getirmiştik.

Sarı sendika bürokratları teşhir olmanın paniğiyle sorularımıza "cevap" vermişler.

Gördük ki BEDA Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işveren karşısında ağızlarını açamayanlar, birden bülbül kesiliverdiler.

İmzaladıkları toplu iş sözleşmesini bile işçiye açıklayamayanlar internet sitelerinde bize "cevap" yetiştirmeye çalışıyorlar.

İşbirlikçi Sarı Sendikaya en sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim; Tarihteki ihanetlerinizin oluşturduğu kara deliklerinizi laf ebeliğiyle kapatamayacaksınız. Kimse değilse bile buna DİSK Enerji-Sen izin vermeyecek.

Gelelim 10 soruya vermeye çalıştığınız cevaplara ve içindeki yalanlara; her cevabınızı aynı sırayla teşhir ediyoruz.

1.)    Muvazaanın ne olduğunu bilmezdiniz. TES-İŞ veya TES-İŞ’in herhangi bir şubesi olarak taşeronları ve güvencesizleri örgütleme niyetiniz olsaydı SEDAŞ’ta 10 yıl önce TES-İŞ’in başvurusu sonucunda iş müfettişlerinin yazdığı raporu 2004 yılından beri sümenaltı etmeyip tüm Türkiye’ye bir mücadele aracı olarak dağıtırdınız. Ama siz o günlerde taşeron işçilere sendikaya almıyordunuz. BEDAŞ’ta onca yalanı sıralarken üye olmak için sendikanıza gelip, ”taşeronun üyelik hakkı yok” diye geri gönderdiğiniz işçilerden de mi utanmıyorsunuz? Geçmişte taşeronu üye bile yapmadınız, bugün de taşeronda çalışan enerji işçilerini toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında bırakıyorsunuz.

Siz 2012 yılında maaşlar yatmayınca eylem yapan işçileri işten atan taşeron patronlarının arkasında durmuş; “işten çıkarmalar haklıdır” diye bildiri yayınlamış bir sendikasınız. Size göre BEDAŞ tarafından haklı sebeple işten atılan o işçilerin tamamı davalarını kazandı. Mahkeme işçileri haklı gördü. Açıklamanızdan dolayı o gün, atılan işçilerin değil patronların tarafını güçlendirdiğinizden dolayı sarı sendika sıfatına layıksınız.

Ne anlatırsanız anlatın. Sakın işçilerin DİSK Enerji-Sen çatısı altında kazandığı hakları ve taşerona karşı verdiği mücadeleyi sahiplenmeye kalkmayın.

2.)    2013’ün ilk ayında Beyazıt işletme müdürlüğünde gerçekleştirdiğiniz, yaklaşık 60 kişinin katıldığı toplantıda yöneticiniz Uğur Eymen’e bir işçi, üyelerinize neden ilave tediye davası açmıyorsunuz diye sorduğunda Uğur Eymen, “öyle birşey yok böyle bir dava açılabilseydi biz açardık. İşçiyi kandırıp para almak için yapıyorlar.” demişti. Bizim bildiri şeklinde dağıttığımız emsal davalardan sonra apar topar hal değiştirdiniz. Dava açma sözüyle evraklarını alıp sonra işverene hoş görünmek için açmadığınız davaları neye karşılık sattığınızın cevabını hala alamadık.

3.)    Özelleştirme sürecinde atılan 540 işçinin büyük çoğunluğu sendikamıza üyedir dediğimiz doğrudur. Çünkü atılan bütün işçilere bakanlık nezdinde sendikamıza kaydı olsun veya olmasın çatımızda yer verdik, hak mücadelesine çağırdık. Keza üyemiz olmayan çok sayıda işçiyi işe aldırdık ve isteyenlerin kıdem tazminatını, kullanmadığı yıllık izinlerini ve ihbar tazminatlarını dava süreci yaşamadan-peşinen aldık. O süreçte 1 kişinin dahi hakkı yerde kalmamıştır.

Asıl ilginç olan sizin cevap verilerinize göre 117 üyeniz işten atılmışken o süreçte değil direnmek; bir tane dahi açıklama yapmamış olmanızdır. Yine verdiğiniz 3. Cevapta yazdığına göre; 37 işçi kendi isteğiyle işbaşı yapmamış, 27’si işe dönmek istemiş ama onu da siz yapamamışsınız. Bu işçilerin tüm hakları davaya kalmış. İşçi atılınca sahip çıkmayacaksa sendikanıza ne gerek var. Davayı herhangi bir avukat da açar. Bunun adı işçiyi satmaktır. Ne karşılığında sattığınızı elbette tahmin ediyoruz.

4.)    Cevabınız soruyla ilgili değil. Sorumuz kendi sitenizde “kırmızı çizgilerimiz” diye bahsettiğiniz büro çalışanları ve taşeron işçilerinin haklarını sözleşme masasında neden sattığınızla ilgili idi. ( http://enerjicalisanlari.wordpress.com/2014/02/17/2590/ )

5.)    Halen çalışmakta olup sizin arkanızda durmadığınız ve annelerinin ak sütü gibi helal alacaklarından sizin de işverenin önünü açmanızla beraber vazgeçmek zorunda bırakılan üyelerinizi siz bizden iyi biliyorsunuz. İsterseniz bildiğimiz birkaç ismi açıklarız.

6.)    Sahip çıkmadığınız işçilere 4-C’ye başvurdular diye suçlamak ancak sizin yapacağınız iştir. Enerji işçilerinin 4-C denilen lanet sistemi bütün Türkiye’de kurtuluş olarak görmelerinin sebebi, sizin özelleştirme süreçlerinde yeni patronlara yaranmaktan başka hiçbir stratejiye sahip olmamanızdır. İşçi kıyımı yapılırken karabatak gibi kaybolmanızdır. Üyelerinizi sermayenin pençesine atmış olmanızdır. Bu yüzdendir ki Türkiye çapında üye sayınız günden güne eriyor; 2009 Temmuz istatistiğinde üye sayınız 122 bin iken bu sayı 5 senede 52 bine düşmüştür.

7.)    Ülke tarihinin en büyük işçi cinayeti olan Soma Katliamı için sorumuz nettir. Tekrar ediyoruz. 3 günlük yas ilan edilmişken, futbol maçları dahi iptal olmuşken, BEDAŞ’ta bir günlük iş bırakma eylemini dahi yapmadınız? Bizler bunun yeterli olmadığını elbette biliyoruz. Ama konfederasyonunuzun bile karar aldığı bu bir günlük grevi gereksiz bulduğunuz ortadadır: “Yeter ki sermaye ile karşı karşıya gelmeyelim, ölen 301 işçi kimin umurunda?”

8.)    Yatağan’da özelleştirmelere karşı direnişe sahip çıkmamanızı şubelerin birbirinden ayrılığına bağlamışsınız. Sınıf mücadelesinin o şube bu şube diyerek yükselme şansı yoktur. Sizin için sendikacılık Peugeot arabalar, oteller, işçiden kesilen aidat miktarı, mal, mülktür. Bizim için sendikacılık hak mücadelesidir. Bu işler şube falan işi değil. Yürek işidir, işçiye ve mücadele inanma işidir. Örnek için bakınız: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=491203040978504&set=a.491202804311861.1073741891.100002664376902&type=3&theater

9.)    Yine Sendikanızın diğer şubelerini sahiplenmiyorsunuz. Daha geçen hafta Van’da VEDAŞ İşçileri insanca çalışma koşulları talebiyle direniş sürdürürken oradaki şube başkanınız “beni işveren gönderdi” diyerek iş yerine geldi. Bu senaryo Artvin’de, Malatya’da, Bingöl’de vs. ve yine 2012 yılında bir direnişimiz esnasında İstanbul BEDAŞ’ta tarafınızdan oynandı.

10.) Önceki 9 maddenin tamamı yalanlarınızdan bahsediyor. 10. Maddede tekrar yalancı ve işbirlikçi olduğunuzu toplu satış sözleşmenizle ispatlamış olduğunuzu bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

Gelelim 31 Temmuz tarihli yalanlarınıza;

Biz Sözleşme sürecinde bulunduğumuz her ortamda sözleşme farkı konusunda sadece yüzde 43 ile yetki almış bir sendikanın üyelerine verilecek bir farkın Bedaş'ta iş barışını bozacağını söyledik, hala da aynısını söylüyoruz.

Bir diğer söylediğimiz şey ise; sözleşme farkı ileriye doğru işlemez, işleyemez. Eğer ileriye doğru işleyecekse dayanışma aidatı dilekçesi veren tüm üyeler bundan yararlanır. Biz eylemlerimizle, bu hukuksuzluğun işçileri sarı sendikaya yöneltmek için rüşvet olduğunu söyledik ve söylüyoruz.

Bu işyerlerinde gezip anlatacak bir şeyiniz olmadığı için, yetkiyi almanıza rağmen, toplu iş sözleşmesi sürecinde dahi üye artıramadığınız için yaptığınız sarı sendika taktiğidir.

Cesaret edip sözleşme metnini açıklarsanız en kısa zamanda konuyla ilgili hukuki girişimlerimiz de olacaktır.

Neredeyse 1 ay önce toplu iş sözleşmesini imzaladınız. Ama hala nedense yayınlayamıyorsunuz. Neden ve kimden korkuyorsunuz? Kime ne sözler verdiniz, yine hangi yalanınızın açığa çıkmasından korkuyorsunuz?   Toplu sözleşme diye imzaladığınız satış belgesi açıklandığında daha söyleyecek çok lafımız olacak.

Şundan eminiz ki yüzünüz olur da işletmeleri gezebilirseniz, işçilerin karşısına çıkabilirseniz eğer, bu toplu satış sözleşmesinin ve rüşvet mekanizmasıyla işçileri birbirine düşürme planınızın hesabını sizden BEDA işçileri soracaktır.

 

 

 

 

Bu içeriği paylaşın

Sendikamızdan Haberler

Eren Enerji işçilerinin direnişinde 14. hafta: “İşçilerin iradesi kazanacak”…

Eren Enerji işçilerinin direnişinde 14. hafta: “İşçilerin iradesi kazanacak”…

01-12-2017  

Sendikamıza üye olduğu için işten çıkarı

Fırat EDAŞ İşçileri Hakları İçin Eylemdeydi…

Fırat EDAŞ İşçileri Hakları İçin Eylemdeydi…

09-04-2016 Fırat EDAŞ İşçileri Hakları İçin Eylemdeydi

      Tunceli’de Aksa Fırat EDAŞ’t

Mercan HES'i Ziyaret Ettik…

Mercan HES'i Ziyaret Ettik…

06-04-2016 Mercan HES'i Ziyaret Ettik

7 Nisan 2016 günü Tunceli-Ovacık'ta Merc

Ağrı Aras EDAŞ İşçilerini Ziyaret Etik…

Ağrı Aras EDAŞ İşçilerini Ziyaret Etik…

24-03-2016 Ağrı Aras EDAŞ İşçilerini Ziyaret Etik

      24-25 Mart günlerinde Ağrı A

Urfa DEDAŞ İşçilerini Ziyaret Ettik…

Urfa DEDAŞ İşçilerini Ziyaret Ettik…

18-03-2016 Urfa DEDAŞ İşçilerini Ziyaret Ettik

      Urfa Dicle EDAŞ'da taşeron e

Haberler

Yeni Yıla Direnerek Girdiler…

Yeni Yıla Direnerek Girdiler…

01-01-2015

  Onlar, emekçinin itibarını sokaklard

İSİG BEDAŞ Direnişçilerini Ziyaret Etti…

İSİG BEDAŞ Direnişçilerini Ziyaret Etti…

17-11-2014

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG)

BEDAŞ'ta 3 Yıldır Adalete Ulaşılamadı…

BEDAŞ'ta 3 Yıldır Adalete Ulaşılamadı…

09-12-2013

  BEDAŞ işçisi Erkan Keleş'in elektrik

İş Cinayetlerinde 2 Enerji İşçisi Hayatını Kaybetti…

İş Cinayetlerinde 2 Enerji İşçisi Hayatını Kaybetti…

09-12-2013 İş Cinayetlerinde 2 Enerji İşçisi Hayatını Kaybetti

  Sivas ve Şanlıurfa'da meydana gelen

Enerjide Taşeron Canımıza Kast Ediyor…

Enerjide Taşeron Canımıza Kast Ediyor…

01-12-2013 Enerjide Taşeron Canımıza Kast Ediyor

  Enerji işkolunda tüm itirazlarımıza

Duyurular

DİSK/Enerji-Sen 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı…

DİSK/Enerji-Sen 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı…

2015-10-12

      Yönetim Kurulumuzun 15.09.20…

Enerji-Sen üyesi işçilerden Enerji-Sen yönetimine açık çağrı…

Enerji-Sen üyesi işçilerden Enerji-Sen yönetimine açık çağrı…

2015-08-10

      Sendikamızın üyesi yaklaşık

Kamuoyuna Açıklama - Süleyman Keskin…

Kamuoyuna Açıklama - Süleyman Keskin…

2015-07-12

Sendikamız Enerji-Sen, eski Genel Başkan…

Kamuoyuna Zorunlu Açıklama…

Kamuoyuna Zorunlu Açıklama…

2015-07-02

KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA…

BEDAŞ İş Cinayetlerine Davetiye Çıkarıyor…

BEDAŞ İş Cinayetlerine Davetiye Çıkarıyor…

2014-08-08

      BEDAŞ'ta İşçi Sağlığı ve İş

Makaleler

2015 Yılı Enerji İşkolu İş Cinayetleri Raporu…

2015 Yılı Enerji İşkolu İş Cinayetleri Raporu…

11-01-2016

2015 YILINDA EN AZ 47 ENERJİ İŞÇİSİ YAŞA…

Eyy Faruk Çelik, sizin bakanlığınız ne iş yapar? - Yüksel Baysal…

Eyy Faruk Çelik, sizin bakanlığınız ne iş yapar? - Yüksel Baysal…

01-01-2015

  Yeni yıla bir gün kala, Bursa epeydi…

Öncü Bir Deneyim Olarak DİSK/Enerji-Sen’in İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Pratikleri – Hansel Özgümüş…

İşyerlerinden Yoksul Mahallelere BEDAŞ Direnişi – Ali Duman…

İşyerlerinden Yoksul Mahallelere BEDAŞ Direnişi – Ali Duman…

09-10-2014

  Elektrik dağıtım şirketlerinde yaşan

Elektrik Kesintileri Devam Edecek – Ali Duman…

Elektrik Kesintileri Devam Edecek – Ali Duman…

15-12-2013

      Enerji Bakanı Taner Yıldız 1…